Dziś w 99 rocznicę odzyskania niepodległości odbędzie się Krakowski Bieg Niepodległości. Po reaktywacji tego wydarzenia, to już 4 edycja. Nasz klub reprezentuje trener, Łukasz Siwko.
Krakowski Bieg Niepodległości 2016 – relacja filmowa from Film-Time (www.filmtime.pl) on Vimeo.
Starożytny sport w nowoczesnym wydaniu
Wspaniałe sportowe widowisko będące istną ucztą dla kibiców zapasów odbyło się w miniony piątek, 10 października w Raciborzu. Naprzeciwko siebie stanęli najlepsi Polscy zapaśnicy oraz reprezentacja Świata! Wśród gwiazd znaleźli się m.in. medalista ostatnich Igrzysk Olimpijskich Damian Janikowski i aktualny Mistrz Świata francuz Mlonin Noumonvi.
Zmagania zawodników rozegrane zostały w formie meczu. Drużyna Polska została skonfrontowana z reprezentacją Reszty Świata, składającej się z medalistów Mistrzostw Świata ostatnich lat. Walki toczyły się w trzech stylach – w stylu wolnym, klasycznym oraz w zapasach kobiet. Stoczono dziewięć pojedynków, za każdą wygraną walkę drużyna zdobywała jeden punkt.
Miastem gospodarzem został Racibórz, jedno z najważniejszych miast na zapaśniczej mapie Polski. Zawody odbyły się w kameralnej Arenie Rafako, mogącej pomieścić od 470 do 1000 widzów. Jak na zapaśnicze realia hala dość przyzwoita. Turniej został rozegrany z pompą, organizatorzy zadbali o profesjonalną oprawę audiowizualną a także o efekty specjalne. Dzięki umowie zawartej z TVP walki transmitowane były na żywo w kanale TVP Sport. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Robert Korzeniowski oraz Dariusz Michalczewski, których nikomu przedstawiać nie trzeba. To jednak nie jedyne gwiazdy sportu, ponieważ obecni byli także m.in. komentujący zawody Andrzej Supron a także tacy mistrzowie jak Andrzej Wroński, Ryszard Wolny czy Włodzimierz Zawadzki (wszyscy złoci medaliści IO z Atlanty z 1996 roku). Takiego natężenia Mistrzów Świata i Mistrzów Olimpijskich na metr kwadratowy pod jednym dachem ze świecą szukać. Nic dziwnego, że hala przy ul. Łąkowej wypełniona została po brzegi.
Trzy spośród dziewięciu pojedynków rozegrały panie i wszystkie zostały wygrane przez Polki! Iwona Matkowska walcząca w kategorii do 48 kg mimo długiej podróży z USA (ze złotym medalem do Polski przyleciała wprost z Wojskowych Mistrzostw Świata!) w pięknym stylu pokonała znacznie mocniej zbudowaną Niemkę Jaqueline Schellin (zdobywczyni brązowych medali z ME 2012 – 2013 i MŚ 2012) 3-0 (9:0). W wadze 63 kg Monika Michalik (Mistrzyni Europy z 2009 roku) pokonała ubiegłoroczną Mistrzynię Świata, reprezentantkę Węgier Marianne Sastin 3-1 (1:1). Agnieszka Wieszczek (69 kg), która w 2008 roku jako pierwsza Polka wywalczyła zapaśniczy medal IO pokonała Laurę Skujinę z Łotwy 3-1 (4:2).
Zawodnikom stylu wolnego niestety nie udało się wygrać żadnego pojedynku. Sebastian Jezierzański (86 kg) przegrał z Amerykaninem Clytonem Fosterem 1-3 (2:6). Velerchic Andriitsev z Ukrainy w wadze do 97 kg pokonał Radosława Barana 3-1 (4:3). W najcięższej wadze do 125 kg Kamil Skaskiewicz uległ Niemcowi Nickowi Matuhin.
W stylu klasycznym walkę wygrał Michał Tracz (59 kg), pokonując Bułgara Elkeka Tazhyiev 3-0 (2:1).Mateusz Wolny (75 kg) przez rozłożenie na łopatki przegrał z Chorwatem Neven Zugaj 0-5 (1:0). Wszystko zależało od walki wieczoru, w której to Damian Janikowski zmierzył się z aktualnym Mistrzem Świata, francuzem Meloninem Noumonvi. Janikowski gorzej zniósł długą podróż samolotem z USA, skąd przywiózł srebrny medal Wojskowych Mistrzostw Świata. Po bardzo wyrównanej walce z francuzem, tym razem musiał uznać jego wyższość (Damian pokonał Noumonviego w walce o brązowy medal IO w Londynie).
Rozegrane w Raciborzu zawody w formie gali stanowiły świetne widowisko nie tylko dla kibiców zapasów. Zawody były bardzo widowiskowe a relacja na żywo transmitowana przez TVP Sport z pewnością pomogła pokazać piękno zapasów szerszemu gronu odbiorców. Takich imprez polskie zapasy potrzebują więcej, a sprawdzian jakim dla organizatorów był piątkowy mecz został zdany na medal!
http://sport.tvp.pl/17198309/zapasy-mecz-polska-reszta-swiata-w-raciborzu
Zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy w zapasach przez Damiana Janikowskiego przyczyniło się do wzrostu ilości publikacji o polskim sportowcu aż o 1600%. Damian Janikowski jest sportowcem, o którym dużo się pisze jak na tak niszową w naszym kraju dyscyplinę. W ciągu 30 dni poprzedzających zdobycie medalu, o Janikowskim wspomniano 163 razy. Średnia ilość wzmianek za ten okres wynosiła niecałe 5,5 dziennie. 8 kwietnia, kiedy to podopieczny Ryszarda Wolnego wywalczył brązowy medal pojawiły się 92 wzmianki, co stanowi wzrost o bagatela 1600%. Zwiększone zainteresowanie zapaśnikiem w Internecie utrzymywało się jeszcze przez kolejne dwa dni, po czym osłabło. Wśród źródeł wzmianek o Damianie Janikowskim prym wiodą media społecznościowe z czego niemal dwie trzecie przypadło Facebookowi (57,1%). Liczby bezwzględne może nie są oszałamiające, zwłaszcza gdyby zestawić je z ilością tego, co mówi się o celebrytach, jednak nie zapominajmy, że zapasy w naszym kraju są sportem mało popularnym. Zapasy potrzebują spektakularnych sukcesów, na które ciężko pracuje m.in. Damian Janikowski. Do przygotowania artykułu wykorzystano narzędzie brand24, służące do monitorowania marek w Internecie. Autor: Łukasz Siwko Brand manager, specjalista ds. marketingu i PR, którego życiową pasją są zapasy. Instruktor oraz twórca klubu zapaśniczego „Spartan” Kraków.